Bilgisayar Ne Yapamaz?

Bilgisayar ne yapamaz?

Eğitim verirken karşılaştığım sorulardan bazıları, Bilgisayar herşeyi doğru mu yapar? Bilgisayar yanlış yapabilir mi? Bilgisayar ne yapamaz? gibi bir çok farklı sorular duydum. Bilgisayar ne yapamaz? konusunda sizinle bazı yazadıklarımı ve düşüncelerimi paylaşmak istiyorum.

Bu soruların her biri üzerine uzun uzun konuşabilir, her bir soru için sayfalarda yazılar yazılabilir. Ben bu yazımda bu konuyu en sade ve kısa şekliyle yazmak paylaşmak istiyorum.

Öncelik bir anımı paylaşmak istiyorum, İleri Düzey Excel konusunda bir eğitimimde önemli bir formülün yapılışını uygulama olarak gerçekleştirdik ve yapmış olduğumuz sonucun doğruluğunu kontrol etmek için formülün çıkarmış olduğu sonucu tekrar kendimiz çözerek sağlamasını yaparken, bir kişi excel sonucu verdi, kontrol etmemize gerek yok gibi bir espri yaptı. Bunun üzerine bizde sağlamasını yaparak sonucun doğru olduğunu konrol ettik. Eğer excel de bir fomül yazdıysanız ilk yazdığınızda mutlaka bir kez kontrol etmelisiniz çünkü en küçük bir yanlışlık, fazlalık veya eksiklik çok farklı sonuçlar çıkarabilir. Peki bilgisayar konusunda insan ne kadar önemlidir?

Bilgisayarda İnsanın Önemi

Bilgisayar kullanımında insan her zaman en önemli unsurdur. Söyle bilgisayar da ne yarparsanız yapın, ister bir araştırma, ister programcı olalım, bilgisayar kullanan herkes için bizler komut vermediğimiz sürece bilgisayar kendiliğinden hiçbirşey yapmıyor. Örneğin Excel programını kullanırken yazmış olduğumuz bir komut bizi saatlerce uğraşacağımız bir işten kurtarabilir. Ancak bir o formülü gerekli komutu yazmazsak aynı Excel bizim için hiçbir işe yaramayacaktır. Yani bilgisayardan faydalı olarak kullanmamız yine bizim elimizdedir. Aynı zamanda formülü yazarken bir karakter yanlış yazmamız, eksik veya fazla yazmamızda çok farklı sonuçlar almamızı sağlayabilir. Onun için ilk olarak yazdığımız bir formülün sonucunu kontrol etmemizde fayda olacaktır..

BİLGİSAYAR NE YAPAMAZ?

Öğrendiğimiz gibi bilgisayar bizim verdiğimiz komutları yaptığını ve bizlerin yani insanın her zaman ilk sırada önemli olduğunu söyledik. Yani, bir bilgisayar kendisine verilen verileri kullanarak, gösterilen komut ve yöntemleri uygulayarak kendisinden istenenleri yerine getirir. Bunların dışında bir işlem yapmaz.
Bilgisayar verilen işlemleri doğru ve hızlı yapar. Fakat düşünemediği için bizim düşündüklerimizi değil yap dediklerimizi yapar.:)

Bilgisayarı ilk olarak öğrenmek için eğitim verdiğim kişilerde bazen bir şey yapmak istediklerini düşündüğünü anlıyorum ancak yapmak için gerekli komutu bilgisayara vermeyi unutuyorlar yada yanlış işlem yapıyorlar. Bende bazen bizim düşündüklerimizi değil yap dediklerimizi yapar dediğimde herkes gülerdi, ancak bazen farkında olmadan bilgisayar istediğimizi yapmadığını düşünüyoruz oysa bir ona doğru komutu vermemiş olabiliriz.

Sevgilerimle,

Bayram YILDIZ

Bilgi için
0242 316 63 33
Yıldız Gelişim Akademisi

marka - Kopya

adres
Adres: Sinan Mahallesi 1257 Sokak Şengül 2 İşhani No:13 Muratpaşa / ANTALYA
(Plaza 2000 yanında Çarşı PTT Arkası, Doğu Garajı Tahtakale Yanı)

tel

0242 316 63 33

0552 449 07 07

çalışma-saatleri

Hafta İçi Hergün: 09.30 - 21.00
C.tesi: 10.30 - 19.00
Pazar: 12.00 - 19.00